V zimě si doma rádi přitopíme, oblečeme se do teplých svetrů a kabátů, nasadíme šály a čepice. S nástupem chladných dnů však nepřichází pouze mrazy, ale také časté problémy s kůží.
Ekzémy, vyrážky, akné….
V zimě se musí náš imunitní systém, jehož součástí je i kůže, přizpůsobit chladným dnům. Na změny počasí reaguje různě. Pokud zjistí nějakou hrozbu v našem těle, musí spustit obranný systém. Pokud je však nějaký organismus narušen, má to samozřejmě nepříznivé důsledky.
Organismus nás chrání před miliony mikrobů, které na nás neustále působí. Kůže tedy denně reaguje na řadu vlivů zvenku i zevnitř. Důsledkem mohou být různé kožní ekzémy, vyrážky, lupénka i akné.
Kůže potřebuje vodu
V zimě se navíc kůže hůře hydratuje, proto ji máme mnohem sušší než v létě. Proto se mnoho kožních chorob zhoršuje. Jinak zdravá kůže se může začít zhoršovat, světit a být podrážděná. Je důležité zabraňovat úniku vody z kůže a vodu jí pravidelně dodávat.
Jak se vyhnout vnitřním vlivům vysušující kůži:
Ø nepobývat v přetopených místnostech
Ø nosit prodyšné oblečení
Ø nedávat si příliš horké koupele
Ø nekouřit a nepobývat dlouho v zakouřených prostorách
Ø často se nekoupat v bazénu
Ø nepoužívat vysušující a parfemovaná mýdla
Ø nepít alkohol a nápoje, které vedou ke zvýšenému vylučování vody z těla
Nestresujte se
Naše kůže odráží vnitřní tělesné i duševní děje. Proto se na kůži může podepsat i nepříznivý psychický stav. Stres s nedostatkem spánku vede také ke snížení kožních tuků, a tím pádem ke ztrátám vody z kůže.
Péče o problematickou kůži
Na suchou kůži je vhodné používat prostředky nazvané emoliencia. Jsou to masti, krémy a pleťová mléka, která kůži nejen změkčí, ale jsou svým složením schopné v kůži udržet vodu. Většinou mají také přidané látky, které jsou hojivé, protizánětlivé, protisvědivé a dezinfekční, což napomáhá hojení kůže. Je vhodné je používat hned po umytí, ale také průběžně přes den.