Samonosná schodiště jsou pro svůj neotřelý a originální vzhled stále více oblíbená. Jsou totiž tvořeny takovou konstrukcí, která sama o sobě nese celou váhu schodů, což znamená, že zde již není potřeba dalších podpěrných konstrukcí, které pak v interiéru zbytečně zabírají jinak využitelné místo.
Někdo by mohl namítnout, že tento typ není pro každého. Někdo trpí závratěmi, jiný se po něm bojí chodit, protože není dostatečně zajištěno. Ani tak se nemusíte tohoto druhu vzdát, existuje totiž jednoduché řešení v podobě podstupňů. Ty totiž zamezují výhledu na prostor pod schody a působí tak více bezpečně.
Dalším řešením jsou zadlabané schody, jejichž nášlapy jsou zafrézovány do bočnic, takže tyto zůstávají bez šroubů, krytek či jiných rušivých elementů. Zábradlí je upevněné pomocí sloupků mezi bočnicí a madlem.
Třetím typem jsou sedlové schody. Zde ze strany lze pozorovat typicky zubatý vzhled, neboť jednotlivé stupínky kopírují výšku i délku nášlapů.
Samonosná schodiště http://www.kmkdesign.cz/schodiste-samonosna.php nabízí spoustu materiálových možností, ze kterých lze vyrábět. Každá v sobě skrývá jistou míru originality, https://www.relay.fm/originality osobitosti a samozřejmě skvěle vypadá. Každý z nich se může použít na nášlapy či obložení. Lze používat materiály samotné nebo v kombinaci. Takže lze vybírat z celodřevěných schodů, což také bývá nejčastější volba, nebo kombinací. Oblíbená je například varianta dřevo a nerez, spojit se ale dají i tři druhy materiálů, například dřevo, ocel a sklo.
Jelikož se jedná o zboží na míru, dokáže si společnost poradit i s atypickými prostory. Někdy je třeba použít speciální ohýbanou bočnicí, která zvládne jednotlivé stupínky „vytočit“ tak, aby byly schůdné. Jindy je třeba schodiště dvakrát zalomit, aby se do prostoru vlezlo, a přitom splňovalo bezpečnostní požadavky. V případě zájmu je možné se obejít i bez zábradlí, z praktického a ani bezpečnostního hlediska toto řešení ale moc doporučované není.