Vy si nechcete rozšiřovat obzory o tak příjemné zážitky, jako je degustace vín? A nejen to. Cožpak máte ve svém běžném životě možnost navštívit nefalšovaný moravský vinný sklípek? A navíc se traduje, a je to mimochodem pravda, že Moravané jsou dobrosrdeční a laskaví lidé? Všechno hraje pro to, abyste se spolu se svými kamarády okamžitě rozjel právě do těchto míst, kde o víně vědí nejvíc!
Jak jste na tom nyní se znalostmi, co se týče druhů vín? Znáte červené a bílé, ale také šumivé? Věříte, že to není žádná hitparáda znalostí?
Naučte se dělit vína také podle jiných kategorií, než je jen barva, a hlavně je ochutnejte, abyste uměl v restauraci objednat to správné k jídlu, na které máte chuť. Budete totiž znát chuť vína předem.
Tak třeba podle cukernatosti
Je velký rozdíl, zda je víno suché, polosuché, sladké, nebo polosladké. Nemusíte znát přesně obsah zbytkového cukru, ale budete vědět, že suché víno není doslova suché, ale má nejméně zbytkového cukru na litr vína. Není tudíž chuťově sladké.
Nebo podle třídy
Víte, že na etiketě najdete mnoho informací, takže Vás nezaskočí ani to, když se tam objeví, že se jedná o víno stolní, jakostní, nebo přírodní. Obsah těchto druhů Vám po degustaci nebude cizí. Nemusíte si pamatovat úplně všechno. Stačí, když si zapamatujete třeba to, že odrůdové jakostní víno se musí vyrábět z jedné odrůdy. Smícháním odrůd jsou pak označována vína známková jakostní. A mešní nebo košer víno, také znáte jen z doslechu, viďte?
Dozvíte se i zajímavosti
Tipnete si, kde je největší spotřeba vína ve světě? Určitě je to Francie a Španělsko v Evropě. Ale že do této kategorie spadá i Austrálie, nebo jižní Amerika, to jste jistě netušili.
Jeďte na tu Moravu a ochutnávejte, abyste se přiučili něčemu novému, příjemnému a zajímavému! Rozšíříte si znalosti a ještě potěšíte své chuťové buňky!