Když sluníčko spálí záda


Dovolená je většinou synonymem něčeho velice pozitivního a příjemného. Někdy to ale můžeme se sluníčkem trochu přehnat a pak přijdou potíže. Jestliže není kůže přímo spálená tak, že by potřebovala lékařské ošetření, můžeme si poradit sami.
·        Jak to, že pokožka vydrží určitou dobu a pak se spálí?
o   Pokožka produkuje pigment, zvaný melanin.
o   Ten způsobí to, že kůže krásně hnědne.
o   V okamžiku, kdy melanin dojde, kůže se spálí.
spálení sluncem
Nejcitlivější jsou většinou ramena. A ta se spálí především u vody. Celé tělo je totiž pod vodou, na hlavě míváme pokrývku a ramena koukají z vody ven. Najednou ucítíme, že něco není v pořádku. Ramena pálí jako bychom nocovali v kopřivách. První pomoc může poskytnout mrazák. Sáček s mraženou zeleninou, který zabalíme do nějaké utěrky nebo ručníku a přiložíme na spálené místo, určitě uleví.

Je dobré mít v zásobě krémy

Je určitě logické, že spálené místo od sluníčka bude také vysušené.Neváhejte a naneste krém po opalování. Dodá tělu potřebnou hydrataci. Babskou radou, která ale opravdu pomáhá, jsou obklady z ovesných vloček. Do obvazu stačí nasypat ovesné vločky a pak namočit do studené vody. Pak se vločky odstraní a obklady se přiloží na postižená místa. Po dvou hodinách se doporučuje výměna.

Mléko jako první pomoc

Pravým balzámem na sluneční spáleniny je vše, co má něco společného s mlékem. Nejlepším lékem je bílý jogurt. Pokud ho doma nemáte, nezoufejte. Lék na spálená záda si můžete připravit i z obyčejného mléka.
§  Stačí smíchat jeden hrnek mléka s třemi hrnky vody.
§  Zchladíme vložením ledu a pak už jen namáčíme obklady.
sluneční svit
Skvělým prostředkem, který může Vaše ramena či záda uklidnit, je odvar ze salátu. Hlávkový salát se uvaří, vylouhuje a voda se nechá vychladnout v lednici. Pomocí gázy přikládáme chladivé obklady. Rada na závěr – pokud si nechceme do budoucna přivodit zdravotní problémy, raději to se sluníčkem nepřehánějme.