Vybrat ojetinu, aniž bychom se nemuseli obávat přetočeného tachometru, skrytých vad, uvalené exekuce nebo toho, že vůz je kradený, je opravdu těžké.
Při koupi ojetého auta si proto vše řádně prověřte. Obětovat pár stovek za ověření je určitě lepší, než o vůz později přijít. Tuto službu nabízí CEBIA. K ověření vozu potřebujete znát pouze VIN kupovaného auta a záleží na vás, do jaké hloubky si kupovaný vůz proklepnete.
Zkontrolujte si také, zda je VIN uvedené v technickém průkazu shodné s VIN na karoserii auta. Toto číslo se většinou nachází v motorovém prostoru nebo v prostoru zavazadlovém. Ale ani pokud shodné jsou, nemusí to znamenat, že je vše v pořádku. Zkontrolujte si velice pozorně, jestli číslo nebylo nějak upraveno nebo nebylo manipulováno s celým dílem karoserie.
Zda-li nebylo auto na území České republiky odcizeno, si můžete ověřit v databázi kradených vozidel. Tuto databázi najdete na stránkách Policie ČR. Jsou v ní uvedena všechna vozidla, která byla nahlášena jako kradená, ale pouze na našem území. Auta kradená v zahraničí v této databázi nenajdete. Proto si zkuste na internetu vyhledat jakoukoli jinou databázi kradených vozidel a ověřit si své vyhlédnuté auto a SPZ tam.
Někteří prodejci automobilů poskytují 100% garanci na původ vozu. Auto bylo již ověřeno specializovanou firmou a vy můžete být v klidu, že je bez právních vad.
Jestli se chystáte koupit vůz od soukromé osoby, uděláte dobře, pokud si ověříte solidnost prodejce. Zaměřte se na to, zda cena za auto odpovídá jeho stavu a jestli prodejce nabízí k prodeji pouze jedno auto nebo jich nabízí či nabízel víc. Podle jména nebo telefonního čísla, které zadáte do vyhledávače, můžete toto zjistit. V případě, že nabízí aut víc, buďte opatrní. Prověřte si také, zda prodávající nemá dluhy. Za pár desítek korun se tato informace vyplatí.