Rostlina agáve sisalová, ze které se toto vlákno získává, může mít při sklizni průměrně padesát až šedesát listů, které obsahují čtyři až sedm procent zpracovatelných vláken. Sisalová vlákna se strojově oddělují od dužiny listů rostliny na takzvanou dekortikátoru. Potom se napustí určitým množstvím minerálního oleje a nechají se dva až čtyři dny odležet.
Ze získaných sisalových vláken se většina zpracovává a splétá na šňůry a lana. Jedním z nejvýznamnějších vývozců sisalových vláken je Brazílie. Brazilská sisalová vlákna mají průměr třicet osm milimetrů, a vydrží zatížení devět a půl tuny. Sisalová vlákna jsou vhodná pro nejrůznější využití.
Část z těchto vláken se využije na tkaní koberců, výrobu bytových textilií a dokonce na výrobu lešticích kotoučů. Utkané výrobky a tkaniny ze sisalových vláken se také bělí a barví, kdy je barvení velice obtížným procesem. Spotřeba sisalových vláken však v posledních letech neustále klesá. Část sisalových vláken připadá na výrobu šňůr a lan, poměrně menší část sisalu jde na výrobu koberců a technických textilií, zbytek se používá na výrobu papíru. Sisalová vlákna jsou nás známa na výrobuškrabadel pro kočky.
Kdo víc vydrží?
Sisal používaný na škrabadla pro kočky je velice pevný. Pro svoji pevnost a hrubou strukturu proto velmi vhodný a žádaný. Vydrží nápor ostrých kočičích drápů daleko více, než vaše nově zakoupená pohovka. Používá se spletený do provazu a namotaný okolo dřevěných sloupků škrabadel, nebo zavěšený na pevné konstrukci škrabadla.
Sisalová lana se vyrábějí v průměru od šesti milimetrů až do průměru dvanácti milimetrů. Kromě použití ve výrobě škrabadel se toto stáčené lano též používá jako lano dekorační.
Koberce ze sisalu
Tyto koberce jsou řazeny do koberců vyrobených z přírodních vláken. Většina vyvážených sisalových vláken na koberce v současné době pochází z východní Afriky.