Průměrná roční spotřeba elektrické energie v České republice je přibližně 63 TWh. Těžba Bitcoinu ve světě spotřebuje necelých 68 TWh ročně, je tedy srovnatelná s naší republikovou produkcí. Je to číslo poměrně vysoké, přesto se těžba Bitcoinů podílí v celosvětové spotřebě elektřiny pouhými třemi desetinami procenta.
Odborníci nedávno publikovali informaci, že nejde ani tak o minimální podíl spotřeby, jako o fakt, že většinu energie spotřebují těžařské farmy z Číny, kde je v provozu obrovské množství tepelných elektráren. Čínští těžaři tedy zanechávají poměrně značnou tzv. uhlíkovou stopu, potažmo velké množství škodlivých emisí.
Na počátku roku 2018 obletěla svět zajímavá informace, která potvrdila, že na Islandu se těžbou propálí více elektřiny v průběhu roku, než množství spotřebované tamními domácnostmi. To je však stěží porovnatelné měřítko vzhledem k tomu, že Island je malý ostrovní stát, navíc velmi řídce obydlený.
Finanční svoboda a uhlíková stopa stávajícího finančního systému
Nezávislost na současném bankovním systému a tím pádem touha po finančním osvobození v tomto směru byla prvotním impulsem vytvoření virtuálních mincí. Je známo, že bankovnictví prošlo v předchozích desetiletích dokonce několika krizemi a tomuto procesu se chtějí tvůrci a účastníci virtuálního platebního systému vyhnout. Zásadní výhodu představuje právě decentralizace datových databází, tzv. blockchainů, nezávislost na vládních a bankovních strukturách a také rychlost transakcí. Zatímco v bance čekáte na převod peněz několik dnů, u kryptoměn se jedná řádově o minuty až desítky minut.
Zajímavé by bylo rovněž srovnání, co se týče uhlíkové stopy. Stačilo by se zamyslet kupříkladu nad množstvím energie potřebné k výrobě, provozu a údržbě bankomatů, oběživa, platebních terminálů. Nemluvě o tom, kolik energie spotřebují banky na svůj provoz – osvětlení, tvorbu a reklamy, provoz databázových serverů, trezorů, stovek zaměstnanců na přepážkách, bankovních poradců, úvěrových specialistů, ostrahy, zabezpečovacích systémů, podpory Internet bankingu, vydávání platebních karet, atd.