Jeden z nejznámějších předmětů v domácnosti je klasický tvar žárovkové baňky se závitem E27. Bezpečně jej rozpoznají lidé na celém světě, neznámý není ani pro malé děti. A když je požádáte, aby vám namalovaly žárovku, určitě si zvolí ten typický skleněný tvar, než aby kreslily spirálové trubice kompaktních zářivek, anebo méně rozšířené bodové reflektory, či žárovky ve tvaru vodní kapky.
Žárovkového fenoménu skleněných baněk si byli dobře vědomi i výrobci světelných zdrojů, kteří navázali na desítky let osvědčené výrobky, a zákazníkům nabídli velice elegantně vzhledově téměř shodný typ, ovšem v moderní technologii LED.
Čím se liší skleněná baňka žárovky E27 od LED žárovky E27
Navenek vypadají, že jsou z jedné dílny, ale jde o naprosto odlišné výrobky. V LED žárovkách Lightpark se nenachází vakuum, není v nich žádné žhavicí vlákno a v patici je umístěn napájecí zdroj, který transformuje vstupní napětí z rozvodné sítě 230 V. Výhody těchto svítidel vyplývají již z výše uvedených faktů – nízké provozní napětí umožňuje mnohem delší provoz, efektivita přeměny elektrické energie na světlo je rovněž nesrovnatelně vyšší a zároveň lze libovolně volit barvu světla, což u klasických žárovek s vláknem není možné.
Úspora nákladů se projeví v delším časovém horizontu
Podstatnou nevýhodou žárovek s vláknem je cena za spotřebovanou elektřinu. Pro svou práci jí vyžadují mnohonásobně více, přičemž rozdíl je markantní až po několika letech. Za tu dobu ušetříte několik tisíc korun, samozřejmě záleží na více faktorech, jimiž jsou délka svícení, množství nasazených žárovek a četnost rozsvěcení.
Důležité je také posoudit vhodnost jejich nasazení, určitě nemá význam zbavovat se starých funkčních kusů, které spolehlivě pracují na staré půdě, ve sklepení, na schodech do těchto prostor a na místech, kde se svítí jen občas.